نمایشگاه آنلاین
اندکی صبر...
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

نمایشگاه بین المللی آنلاین

تاریخچه ی اولین نمایشگاه بین المللی، بر میگرده به زمان فنیقی ها که از اقوام “سامی تبار” ها بودند و در حوزه دریای مدیترانه فعلی می زیستند. فنیقی ها مردمی آرام و با اصالت بودند و شغل اکثریت آنان بازرگانی بود. به علت ارتباطات گسترده ای که داشتند خط آنان امروزه به عنوان مادر تمامی خط ها است.

از حدود 6000 سال پیش بازار های مکاره جهت معرفی کالا ها و داد و ستد ها وجود داشته است. اما فنیقی ها از حدود 2800 سال پیش از میلاد مبتکران اولیه نمایشگاه ها بودند. آنان به سبب داشتن کشتی و دسترسی به سواحل مدیترانه به سمت دیگر ممالک میرفتند.  ثمره ی این سفر ها نمایش متاع خود به دیگر کشور ها بود.

فنیقی ها یا همان کنعانیان جز اولین بنیان گذاران نمایشگاه ها بودند.

نمایشگاه های فصلی

به مرور زمان، این عادات کنعانی ها به دیگر ممالک نیز سرایت کرد. به این ترتیب دیگر امت ها نیز به شغل بازرگانی روی آوردند. رفته رفته، شاهد یک جنبش بازرگانی در جهان و برگزاری انواع های نمایشگاه بین المللی بودیم.

با ظهور دوره رنسانس و انقلاب صنعتی و پیشرفت اروپایی ها در سده 15 و 16 میلادی، سیر پیشرفت برگزاری نمایشگاه بین المللی مهیا شد. نمایشگاه های منطقه ای ، محلی و فصلی در آن زمان، نتیجه شکوفایی دوره نوزایی اروپا است.

اولین تاریخ برگزاری نمایشگاه بین اللملی

اولین نمایشگاه بین المللی که به صورت رسمی در یک شهر و با حضور مردمان ممالک دیگر برگزار شد در سال 1830میلادی و به میزبانی پاریس بود. هدف برگزاری این نمایشگاه، صرفا نمایش قدرت صنعتی شهر پاریس با برج ایفل بود. به گونه ای که “ایفل” در وسط محل برگزاری نمایشگاه واقع بود.

در سال 1879 میلادی شهر سیدنی، و یک سال بعد شهر ملبورن در کشور استرالیا میزبان نمایشگاه بین المللی بودند. در آن  دو سال در حدود چهار میلیون نفر، از شهر و نمایشگاهی بازدید کردند که تنها 50 سال از تاسیس ملبورن می گذشت.

به غیر از فرانسه و استرالیا، آمریکا، ژاپن، انگلستان نیز میزبان های نمایشگاه جهانی بودند.

نمایشگاه در ایران

اولین نمایشگاه بین المللی در ایران در زمان قاجار و با کوشش عباس میرزا در شهر تبریز برگزار شد و بازدید کنندگانی از ممالک روس و عثمانی حضور داشتند. گرچه پیش از این دوره، به رسم فنیقی ها در کنار جاده ابریشم، نمایشگاه هایی از آثار ایرانیان برای بازرگانان برگزار میشد. در زمان صفویه نیز بازاری به شکل و شمایل نمایشگاه در اصفهان ساخته شد.

در سال 1851 میلادی، به سبب دستور “امیرکبیر” صنعتگران ایرانی برای نخستین بار به صورت رسمی در نمایشگاه بین المللی انگلستان شرکت نمودند. فرش و قالیچه، صنایع دستی، کاشی و خشکبار جز محصولات ایرانی در آن نمایشگاه بود.

تاسیس شرکت برگزار کننده نمایشگاه ها

در سال 1348شمسی، بعد ازگذشت 5 سال از تصویب قانون تاسیس شرکت نمایشگاه ها در ایران ، تهران میزبان “نمایشگاه بین المللی آسیایی” شد. اولین نمایشگاه آسیایی در تهران، با مشارکت 33 کشور به پایان رسید. در سال 1352 اولین نمایشگاه بین المللی تهران نیز افتتاح گردید. تا سال 1379، بیست و شش دوره نمایشگاه با عنوان بازرگانی برپا شد.

از سال 1380 شمسی، نمایشگاه ها کاملا به صورت تخصصی در حال برگزاری می باشند.

یکی از پر طرفدار ترین آن، نمایشگاه صنعت ساختمان میباشد. در این نمایشگاه شرکت کنندگانی حضور دارند که به نحوی با صنعت ساختمان سازی در ارتباط هستند.

اولین دوره برگزاری نمایشگاه آنلاین صنعت ساختمان از ششم تا بیست و نهم شهریور ماه سال 1400.

موفق بسازید، نویسنده،میرا

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.